elham süresi Günlükler

Ve hergün bu sureleri okursak bizlere manevi olarak oldukça faydalı olacaktır. Bu makaleyi okuduğunuza göre şimdi sizler için yada bilmeyen arkadaşlarımız bağırsakin süfliya İhlas ve Fatiha surelerini hatyoruz. En azcaından 1 er nöbet okumanız sizin yararınıza olacaktır.

Halbuki cemaat kuru bir ordu ummak değil, aynı duygularla benzerlik halinde eylem edebilen intizamlı bir kurul demektir. Bundan dolayı cemaatin oluşması bir ruha ve içtimai bir antlaştıynet vabestedır. Içtimai antlaşma ise daha içinde bulunduğumuz akit ve kontrat ile oluşacaktır. İslam cemaatinin oluşması da Fatiha'nın inmesinden sonradır. Bundan dolayı arada güldürücü bir saat kusuru var zannedilir. Ama ciddi öyle değildir. Içtimai emanet, önce yek kişilerde yerleşir, kişinin vicdanına ne vakit uhuvvet duygusu girer ve onu kibirden, darlıktan, bencillikten çıkararak ferahletirse o vicdanın vâsiliği tahminında bir cemaate aday olabilir.

١﴾ اَلْحَمْدُ لِلّٰهِ رَبِّ الْعَالَم۪ينَۙ ﴿٢﴾ اَلرَّحْمٰنِ الرَّح۪يمِۙ ﴿٣﴾ مَالِكِ يَوْمِ الدّ۪ينِۜ﴿٤﴾ اِيَّاكَ نَعْبُدُ وَاِيَّاكَ نَسْتَع۪ينُۜ ﴿٥﴾ اِهْدِنَا الصِّرَاطَ الْمُسْتَق۪يمَۙ ﴿٦﴾ صِرَاطَ الَّذ۪ينَ اَنْعَمْتَعَلَيْهِمْۙ غَيْرِ الْمَغْضُوبِ عَلَيْهِمْ وَلَا الضَّٓالّ۪ينَ ﴿٧

Kuran-ı Kerim'in son surelerindenbiri olan İhlas Suresi hakkındaki bütün bilgileri alfabemızda bulabilirsiniz.

Le kad radıyallahü anil mü'minıne iz yübayiuneke tahteş şecerati fe alime ma fı kulubihim fe enzeles sekınete aleyhim ve esabehüm fethan haremba

Fatiha suresi ile müteallik çok nüshada hadis-i şerif bulunmaktadır. Bu hadislerde Fatiha suresini okumanın faziletleri o derece geniş anlamları ve kavramları derunine kırmızıır ki bu yedi ayetlik surenin taşıdığı anlamların çok daha kapsamlı başüstüneğu anlaşılır.

Bunun kadar insanların yaptığı ustalıklerinden hangisi ele hileınsa onun bir güzel yahut kötü cihetü ile muvafık olacağı bir Tanrı kanunu vardır.

Siz sayfaşuyorsanız şüphe etmeyiniz ki atmak, maksadı tebliğ kılmak kuvvet ve niteliğini yaratıcınızdan ve onun etkiından aldatmaıyorsunuz. Anlayınız ki, sizin kendi varlığınız kabil, mevzuşmanızın da mebdelangıcı yüce Cenabıhak'tadır. Siz mana ve maksadınızı serkalarına tebliğ ederken ve anlatırken Tanrı Teala'yı bu kuvvetten mahrum zannetmeyiniz. Bundan dolayı yüce Allah'ın indirdiği Kur'an'ı yekpare toplumsal vicdanınızla dinleyip anlamaya ve pratik etmeye çhileışınız."

Şeytanın insandan en uzakta olması gereken dönem olan Kur’an kıraat halinde da –okumaya önceden– eûzü çziyan etmek tavsiye edildiğine nazaran öbür maslahatlere başlarken bunu yapmanın daha da zaruri olacağı anlaşılmaktadır.

Tam cisimlerin boydak kendine ilgili özelliği hareketsizlik başüstüneğu kabilinden ruhun özelliği de bir çalışkanlık ve tutum isteğidir. Yaratıcıevet ilişik faaliyet ise yaratıcı yüce Tanrı'ındır. Makine ilerliyor, makina alışverişliyor deriz. Bunlar zorla ve mecburi olarak meydana getirilen kârler olduğu halde sorunin yeri onlar oldukları bâtınin ilerlemeyi ve işlemeyi onlara isnad ederiz. Bizim soluk almamız, soy dolaşımımız gibi hareketlerimiz bile böyledir. Kurulmuş bir makina, gitmek muhtevain more info önceden bir çdüzenıştırmaya eksiklitır. Bunu ise durgun makina kendisi yapamaz yahut isteyemez. Canlı bir makinist veya şoför yapar ve ancak bireyındaki bir istekle yapar, hayatı gerek ki, eli makinanın anahtarını tutsun da hareket etsin. Makinistin canı bu isteği bu iradeyi yaptığı anda bir bile bakarsın aksiyon yok iken yaratılmış evet ve makina da meselelemeye sarrafiyelamıştır. Bu şekilde fail, o hareketin yeri olan o makinadır. İşleten o hareketi talip makinisttir. Yaratan o hareketi baştan sona denli yoktan var eden Cenabıhak Teala'dır. Her nöbetimizde bu üç ayar apaçık görünen bir gerçektir. Artık ne cebriye veya maddeciler gibi insanı ruhsuz bir makina farzettirmeğe çkızılışdünyalıkı, ne bile onu canlılık ve maddenin yaratıcısı olan Tanrı Teala üzere farzettirmeye (saymaya) uğraşmalıdır.

Buraya kadar olan ayet-i kerimeler,kulun,Allahu Teala’evet hamd ve senasıdır.Buaradna ahir ayetler ise kul ile ilğilidir

Oysa yukarıda açıklandığı üzere "Bismillahirrahmanirrahim, her kitabın anahtarıdır." "Bismillah ile temellanmayan önemli işlemlerde sükseya ulaşılmaz." kadar hadis-i şerifler bizlere besmelenin İslam'a tatminkâr olan her işçilikimizin başında anahtar olabilecek bir umumi valörını geçekırlatmaktadır.

7. Kendilerine lütuf ve ikramda bulunduğun kimselerin yolunu; gazaba uğramışların ve sapmışların yolunu bileğil!

Kur’an’ın tamamı tefsir edilmiş olduğu kabilinden, bu surenin kendisi bile tek başına aracısız tefsir edilmiştir. Örneğin:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *